Tom Rob Smith - Trilógia Lev Demidov

Autor: Martin Javorek | 12.8.2015 o 15:04 | (upravené 15.12.2016 o 13:52) Karma článku: 3,59 | Prečítané:  644x

V marci som sa vydal do kina, a vlastne si už ani nespomínam na aký film, keď ma zaujal trailer k filmu Dieťa 44. Prípad masového vraha v stalinistickom ZSSR na prelome rokov 1952-53 sľuboval mnohé.

Omnoho viac ma zaujal fakt, že film ma knižnú predlohu. Tú sa paradoxne nedalo zohnať okamžite, v danom momente bol titul vypredaný a jediný kus sa nachádzal na predajni patriacej k nemenovanej sieti kníhkupectiev...v Dunajskej Strede. Keďže som chcel mať knihu prečítanú skôr ako sa film dostane do kín, zdvihol som telefón a bleskovo som si ju nechal doručiť z predajne poštou.

Teraz je August a už mam prečítane aj obidve jej pokračovania – Tajný Prejav a Agent 6. Zatiaľ čo film som ešte ani nevidel a vlastne neviem či vôbec chcem. Nielenže sa stal totálnym prepadákom, ale zbiera jednu negatívnu recenziu za druhou a ani produkcia zverená do rúk síce skúseného, ale v poslednej dobe ničím zaujímavého režisérskeho veterána Ridleyho Scotta sa neukázala ako záruka diváckej návštevnosti – a súdiac podľa odozvy, ani kvality.

Niet sa čomu diviť. Filmová adaptácia bola predurčená na neúspech.  Rozprávačské majstrovstvo T.R. Smitha sa nedá zlisovať do 137 minút hracieho času. Štýl pomerne mladého autora (v čase vydania knihy Dieťa 44 mal len 29 rokov) sa vyznačuje neuveriteľne detailnou znaľosťou vtedajších pomerov, za ktorou stojí dôkladne preštudovanie dobových materialov. Každá postava je popísaná až do morku kosti, a tým pádom aj ich konanie, akokoľvek kruté, bezohľadné alebo naopak naivne a citové je nakoniec zdôvodnené chladnou logikou.  A v neposlednom rade pudom sebazachovy.

"Neexistovala myšlienka alebo zážitok, do ktorej by strana nemala čo hovoriť"

Konieckoncov, v režime, kde pohovor na výššiu pracovnú pozíciu v informačnej službe predstavuje udanie svojich najbližších a kde vyhnanstvo predstavuje len trest smrti s odkladom, sú všetky životné tužby zredukované na tú najzákladnejšiu – prežiť.

Ústrednou postavou celej trilógie je Lev Demidov, ktorého na začiatku spoznávame ako chladnokrvného, zato ideológii komunizmu plne oddaného dôstojníka  štátnej bezpečnosti MGB (neskôr KGB), roboticky plniaceho rozkazy svojich nadriadených.   Žije mottom "účel svätí prostriedky" a zatiaľ závratná kariéra poskytuje jeho rodine vytúžené bezpečie a pomerný luxus v krajine ovládanej násilím, terorom a strachom. Prvé náznaky pochybnosti v režim a svoje rozhodnutia však pocíti v momente, kedy má svojmu kolegovi podať zfalšovanú správu o smrti jeho syna.

Nie náhodou prehodil T.R.Smith skutočný príbeh Rostovského rozparovača  do prvej polovice 50-tych rokov minulého storočia. Vypátrať masového vraha je beztak náročne…vypátrať masového vraha v Sovietskom zväze na sklonku Stalinovej éry, kde štátna mašinéria podkopáva akúkoľvek snahu o vyšetrovanie, kde kapitalisticka choroba ako “zločin” neexistuje a kde sa človek dožadujúci spravodlivosti stáva triednym nepriateľom, riskujúcim existenciu seba a tým pádom aj svojej rodiny…výpatrať masového vraha v takýchto podmienkách je takmer nemožné.

Autor s  drsnou a drvivou autenticitou, bez zbytočného moralizovania a ako nestranný pozorovateľ  opisuje reálny stav spoločnosti. Postupne nasávame všadeprítomnu paranoiu a strach, každodenné napätie tých, ktorí sa skrz maximálnu sebakontrolu aj v tých najbanálnejších situáciach snažia nestať sa obeťami, poprípade poukazovaním na ideove nedostatky tých menej pozorných čo najviac oddialiť svoj vlastný zánik.

Pretože nakoniec prídu pre každého. Okrem vyvolených – a ani tí to nemajú celkom isté...

"Najbezpečnejší spôsob, ako si viesť denník, bolo písať ho tak, akoby mal každé slovo čítať súdruh Stalin"

S mierným nadhľadom sa prvý dieľ dá premenovať na “44 spôsobov ako skončiť v gulagu” alebo “prečítajte si toto, a potom sa stažujte na dobu, v ktorej žijete”. Zopárkrát som musel knihu zatvoriť a rozdýchať, čo som práve prečítal. Popritom T.R. Smith nijak netlačí na "píľu". Zverstvá ktoré popisuje, sú "len" každodenné javy danej doby.

 

 

Obidve pokračovania z tempa stanoveného prvým dieľom nijak nepoľavujú a T.R.Smith v nich ma neustály náskok pred čitateľom, či už exceluje miestami až Orwellowsky mrazivým popisom totalitnej spoločnosti a jej deštruktívnym dopadom na jednotlivca, alebo ako rozprávač priamo konkuruje Jo Nesbovi, Orsonovi Scottovi Cardovi či Tomovi Clancymu. Životnú cestu Leva Demidova mapuje ako zákon akcie a reakcie, kde sa za stovkami životov zmarených ideologickým vyšetrovaním nedá spraviť len pomyselná hrubá čiara a kde ani premena človeka od základu možno nestačí k tomu, aby sa mohol nakoniec vykúpiť zo svojích predošlých chýb. Osobnostný vývoj, akým počas celej trilógie Demidov prejde,  len odzrkadľuje schopnosť autora vytvoriť psychologicky a v každom období svojho života zaujímavú (nielen) ústrednú postavu.

Čitateľa celá trilógia prevedie sovietským zväzom počas takmer 4 dekád, počas ktorých je možné získať nespočetne veľa nových informácii o histórii ZSSR, ako aj nadobudnúť nepríjemnú predstavu vtedajšieho života.  Či už to sú spustošené hľadové doliny v dôsledku kolektivizácie v 30-tých rokoch, kde sa zúfalí, napospas chudobe, chorobám a hľadu vydaní ľudia neštítia kanibalizmu či spomínaný koniec Stalinovej éry.

Druhý dieľ Tajný Prejav sa chronologicky teda odvíja v období nástupu Nikity Chruščova na post generálneho tajomníka a mapuje chvíľkove zvoľnenie v Stalinistických praktikách, kedy Leva začne prenásledovať jeho vlastná minulosť.

Trilógiu uzatvára kniha Agent 6, ktorá priblíži pôsobenie komunistických skupín v USA a represie zo strany FBI voci sympatizantom ZSSR (ktoré su mimochodom slabým odvarom toho, čo by ste dostali od KGB) a  poskytne aj náhľad do každodenného života v Afghanistane počas sovietskej okupácie. Ako inak – drsne, autenticky, nestranne a bez zbytočného romantizovania.

"Sovieti si dávajú záležať, aby ovládali cesty, ale toto nie je zem ciest. Nech si tie svoje cesty držia. My budeme držať zbytok Afghanistanu".

 

Zámerne neprezrádzam toho veľa, budem len rád keď vás tento  článok inšpiruje k tomu si celú trilógiu prečítať. Keďže sa chcem vyhnúť jednotlivému hodnoteniu každej knihy, tak hodnotenie zpriemerujem a po prečítaní si prípadne z každého titulu pridajte alebo uberte zopár percent ;).

90%

 

 

pre lepší prehľad pridávam  aj hodnotenia čitateľov

http://www.databazeknih.cz/knihy/dite-cislo-44-12088

http://www.databazeknih.cz/knihy/utajovany-projev-74637

http://www.databazeknih.cz/knihy/leo-demidov-agent-6-164935

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?