NEUROSIS - Fires Within Fires

Autor: Martin Javorek | 19.10.2016 o 13:40 | (upravené 15.12.2016 o 13:36) Karma článku: 1,98 | Prečítané:  215x

Post metalové ikony Neurosis prišli s novou nahrávkou akosi potichu, pamätám si že na promotion predchodcu „Honor Found In Decay“ si ich vlastný label Neurot Recordings pravdepodobne vyhradil trochu väčší budget.

Družina okolo Scotta Kellyho a Stevea Von Tilla preukázateľne už od albumu „Souls At Zero“ (1992) kvalitatívne stúpala ako po hudobnej a výrazovej stránke, tak aj zvukovo. Výbušná etapa sonických smrští v podobe trojlístku „Enemy Of The Sun“ (1993), „Through Silver in Blood“ (1996) a „Times Of Grace“ (1999) postupne ustúpila umiernenejšiemu prejavu na „A Sun That Never Sets“ (2001) a v oveľa väčšej miere na nedostižnom „The Eye Of Every Storm“ (2004), kde celkové zjemnenie výrazu a príklon k ambientu či folku neubrali Neurosis ani trochu na intenzite či naliehavosti. Práve naopak. „Given To The Rising“ (2007) bol vcelku obstojným návratom do prvého obdobia a predposledný „Honor Found In Decay“ (2012) veľmi sympatickým a vkusným spôsobom skombinoval všetko čím si kapela za roky prešla, avšak s jasným pohľadom dopredu. S čím teda prichádza „Fires Within Fires“?

Na to mám dva pohľady a bude to trochu schizo recenzia, pretože prvý odsek som napísal po troch týždňoch bezvýslednej snahy preniknúť do novinky a ten druhy po akomsi zlome, kedy mi „Fires Within Fires“ prekvapivo sadol, tým pádom čosi z toho prvého neguje. Takže poďme to porovnať z dvoch časovo odlišných pohľadov a zopakujem otázku: „S čím prichádza Fires Within Fires“?

VIEW A : Bez okolkov – s ničím novým. Päť skladieb, štyridsať minúť... to je na pomery Neurosis v podstate EP. Strašne nerád kritizujem moje obľúbené kapely, ale každá víťazná jazda raz končí, no a v prípade Neurosis táto jazda trvala skoro dve dekády, čo jest obdivuhodný výkon. Je pochopiteľné, že s päťdesiatkou na krku a hudbou ako vedľajším príjmom si členovia kapely pravdepodobne nachádzajú čoraz menej času na tvorenie novej hudby, ale ja osobne by som si na onen ich mena hodný album počkal radšej ďalšie štyri roky. Už na „Given To The Rising“, ktorý aj keď bol veľmi slušným prírastkom do diskografie, zneli Neurosis miestami unavene a následná päťročná štúdiová odmlka im len prospela, keďže „Honor Found In Decay“ bol lepší po všetkých stránkach. Ako počúvam „Fires Within Fires“ od zhora dole už zhruba dva týždne, pocit uspokojenia neprichádza. Album znie akosi unavene, bez napätia, akoby vydaný z povinnosti. Vyjsť v období okolo „Times Of Grace“, asi by bolo všetko v poriadku, lenže to, čo je na novinke kapela v minulosti už povedala a treba poznamenať, omnoho lepšie. Neurosis ako ich mam rád vedeli v správnu chvíľu, kedy vyrukovať s hlukovou explóziou a naopak kedy zmierniť, postupne budovať nálady a nechať poslucháča minúty surfovať po snových vlnách až do ďalšieho výbuchu. To je dôvod prečo sa neprestajne vraciam k ich predošlým nahrávkam. Pri „Fires Within Fires“ zatváram oči a snažím sa to všetko hľadať vedome a ono to furt neprichádza.  Žiaden na intenzite naberajúci príliv, žiaden takmer harmonický stred búrky so skrytým napätím v podobe predzvesti druhej polovice smršti. Novinka len plynie bez značného rozvírenia hladiny. Ani v porovnaní s oboma predchodcami tu nenachádzam také strhujúce meditatívne pasáže, aké zdobili skladby „My Heart For Deliverance“, „Bleeding The Pigs“ či „Given To The Rising“. Neviem si skrátka pomôcť, nový album je skrátka po väčšinu jeho hracieho času uťahanou rekapituláciou všetkého, o čom Neurosis sú - v mdlom a nezaujímavom háve. Všetky poznávacie znaky sú prítomné, ale pocit, že  som to už niekde počul a živá spomienka, čo mi toto prvé stretnutie prinieslo, skrátka nedovolí „Fires Within Fires“ vyniknúť.

VIEW B: Po dlhom a pútavom období rozvoja prichádzajú Neurosis po prvýkrát s albumom vyložene klasickým. Na piedestál v popredí post metalovej vlny to tentoraz nebude, žezlo postupne preberajú nové talenty (Rosetta, Obscure Sphinx), ale to nič nemení na fakte, že novinka sa príjemne počúva a nerobí tejto legende žiadnu hanbu. Pripadá mi trošku zvláštne počúvať od Neurosis nefalšovanú retro variáciu ich vlastnej tvorby zo sklonku 90-tých rokov, ale ak to tak momentálne cítia, je už len na poslucháčovi, aby si k tomu našiel, či nenašiel cestu a pochopenie. Chýba mi tu síce rokmi nadobudnutá rozmanitosť prítomná v eposoch ako „A Sun...“ či „ The Eye...“, ale ani sa nedá povedať, že by Neurosis vyložene sklamali. Od prvého momentu sú rozpoznateľní, na vlastné, beztak skromné pomery prichádzajú so svojou najskromnejšou nahrávkou – ako dĺžkou, tak počtom skladieb a nakoniec aj celkovým prístupom. Príjemne sa počúva folkom líznutá „Broken Ground“, harmonizácia drevorubačských hlasov Scotta K. a Stevea Von T. je ozdobou jednoznačne najlepšej položky „Reach“, zimomriavky známe z čias minulých do určitej miery navodí „Fire Is The End Lesson“. Akokoľvek sa však na to pozerám, to že sa nový Neurosis len príjemne počúva mi príde akosi málo. Kedysi strhujúce Landisove klávesy sú tu tiež nepochopiteľne v pozadí a album je...neviem naozaj ako to sprostejšie povedať – neškodný. Fanúšika neurazí, ale ani nezanechá hlbšiu stopu. „Fires Within Fires“  určite nie je vyložený prepadák, ale čo sa týka iných albumov Neurosis, tak bude u mňa na priečke obľúbenosti okupovať skôr spodné pozície.

Verdikt: Takže, stále to vidím s novinkou buď jedným, alebo druhým pohľadom. Zatiaľ čo pri prvom by som nedal viac ako 50, pri druhom by to s prižmureným okom išlo na 70. Takže výsledne hodnotenie je niekde medzi... plus 5 percent z úcty k ikonám.

65%

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?